Znieczulenia w leczeniu zębów

Jeszcze nie tak dawno temu wizyta u stomatologa kojarzyła się pacjentom z dyskomfortem i bólem. Wielu z nich odwlekało wizyty, obawiając się bolesnego wiercenia i usuwania próchnicy, nie mówiąc już o leczeniu kanałowym, które wymaga ingerowania w głęboko położone tkanki zęba oraz nerwy. W dzisiejszych czasach technologia dentystyczna rozwinęła się i nie musimy już cierpieć, siedząc na fotelu. Znieczulenia są dziś standardowo stosowaną procedurą przez dentystów w dużych miastach – Krakowie (zobacz tutaj polecani specjaliści), Warszawie czy Wrocławiu – ale także w małych miejscowościach i niewielkich gabinetach. Rodzajów znieczulenia, jakie można zastosować, jest mnóstwo. W zależności od potrzeb, wykonywanego zabiegu i stanu zdrowia pacjenta dobiera je lekarz stomatolog. Nie ma w zasadzie większych ograniczeń co do ich stosowania – dotyczą one jedynie osób o bardzo złym stanie zdrowia, lub kobiet w ciąży, a także ludzi z chorobami serca.

Przy plombowaniu lub ekstrakcji zęba stałego stomatolog zastosuje zapewne znieczulenie miejscowe (zobacz tutaj). Polega ono na wstrzyknięciu za pomocą strzykawki i igły środka znieczulającego w dziąsło pacjenta. Poprzez kość oraz nerwy dociera ono do zęba. W niektórych przypadkach konieczne jest zaś znieczulenie przewodowe, czyli takie, które podawane jest bezpośrednio do pnia nerwowego. Znieczulenie powierzchniowe jest rodzajem żelu, który nakładany jest na odpowiednie miejsce. Żel zawiera substancje znieczulające i niweluje odczuwanie bólu w konkretnym miejscu. Metoda ta jest bardzo często stosowana w przypadku dzieci, które boją się wizyty w gabinecie stomatologicznym i denerwują się, gdyż myślą, iż zabieg będzie bolesny i nieprzyjemny. jednak jeśli tylko coś zaczyna nas boleć, to jak najszybciej powinniśmy udać się do dentysty (zobacz tutaj).

Osobom dorosłym, które panicznie boją się leczenia dentystycznego i stomatologów samych w sobie, lekarz może zaproponować gaz rozweselający, zwany także sedacją. Pacjenci wdychają wówczas nadtlenek azotu, który sprawia, że stają się rozluźnieni, zaczynają czuć się bardziej komfortowo i przestają odczuwać stres i lęk przed lekarzem i leczeniem. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek rodzaju znieczulenia lekarz z pewnością przeprowadzi z nami wywiad lekarski – jest to konieczne, aby upewnić się, iż nie występują żadne zdrowotne przeciwwskazania do użycia określonej substancji. Znieczulenia pozwalają na uniknięcie bólu i sprawiają, iż wizyty u dentysty przestają być aż tak straszne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>