Ból zęba: gdzie szukać pomocy stomatologa w Toruniu?

Mimo regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym i dbania o zęby w domu może zdarzyć się, że zaskoczy nas ból zęba. Jeśli ból jest znaczny i nie poddaje się dostępnym w aptece bez recepty lekom przeciwbólowym, nie pozostaje nam nic innego jak tylko udać się do toruńskiego lekarza dentysty. W mieście tzw. doraźna pomoc stomatologiczna znajduje się w Przychodni Rudak – Med. Po poradę można udać się codziennie w godzinach 19. 00 – 7. 00, a także w święta i dni ustawowo wolne od pracy przez cały dzień. Należy jednak pamiętać, że jest to pomoc doraźna, czyli zajmuje się głównie opanowaniem bólu. Lekarz może m. in. założyć opatrunek, wyrwać ząb albo przepisać receptę na silniejsze leki przeciwbólowe. W następnej kolejności musimy zgłosić się do lekarza stomatologa na planowe leczenie. Dalsze postępowanie zależy od stanu naszego uzębienia oraz sposobu finansowania.

Świadczenia refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia są dość ograniczone, co niestety często stawia nas w sytuacji konieczności usunięcia zęba i zaplanowania protezy (mostu lub korony). Jednak jeśli tylko mamy taką możliwość, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług prywatnych gabinetów stomatologicznych. W Toruniu możemy wybierać spośród wielu lekarzy dentystów, większość z nich prowadzi samodzielne gabinety lekarskie. Wykonują w nich większość typowych zabiegów dentystycznych, np. wypełnianie ubytków próchniczych, piaskowanie zębów i usuwanie kamienia nazębnego. Wiele z nich wprowadza dodatkowe usługi stomatologii estetycznej, np. wybielanie zębów. W celu przeprowadzenia trudniejszych zabiegów, np. leczenia kanałowego (endodontycznego), szczególnie zębów wielokorzeniowych, najlepiej udać się do gabinetu wyposażonego w aparat RTG i/ lub mikroskop endodontyczny. Dzięki tym nowoczesnym narzędziom lekarz ma możliwość kontrolowania procesu leczenia na bieżąco, co zwiększa szansę powodzenia zabiegu. Możemy wybrać niewielkie gabinety (np. „Faceci w bieli”, Szot – Dent, Practik) lub duże kliniki stomatologiczne, gdzie przyjmuje kilku lekarzy dentystów różnych specjalizacji (Bellastoma, DEN – Med., Civis Vita, Dentus, Dental Republic). W przypadku konieczności usunięcia zęba czy ekstrakcji pozostałości korzeni najlepiej wybrać się do lekarza dentysty specjalizującego się w chirurgii szczękowej. Z pomocą w znalezieniu i wyborze odpowiedniego lekarza przychodzi oczywiście Internet i opinie o lekarzach wystawiane przez innych pacjentów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>